Kostol Povýšenia svätého kríža a kláštor klari-siek patrí k najstarším a najvýznamnejším archi-tektonickým dielam v Bratislave. Súčasne patria objekty kostola a kláštora k zaujímavým aj z hľadiska rôznorodého využitia, ako miesta bohoslužieb, nemocnica, na školské účely až po knižnicu, výstavné priestory a koncertnú sieň.
Klarisky čoskoro po nadobudnutí zničenej klá-štornej budovy začali stavbu opravovať. Súčasne s opravou začali pri kláštornej budove s výstavbou kostola zasväteného Povýšeniu svätého Kríža. Základ stavby kostola tvorili obvodové múry postavené začiatkom 14. storočia.
Objektom klarisiek sa v dejinách nevyhýbali ani živelné pohromy. V roku 1515 vypukol na Ventúr-skej ulici požiar, ktorý zachvátil aj kláštor. V roku 1590 kláštor opäť vyhorel a po tomto požiari ostal dlho opustený.
Radikálnu zmenu využitia chrámových priesto-rov priniesli reformy cisára Jozefa II. V roku 1782 rehoľu klarisiek zrušil a mníšky boli nútené kláštor opustiť. Do roku 1784 ostal kláštor s kostolom prázdny. Vtedy bola do objektov presťahovaná právnická akadémia. Od roku 1786 k nej pričlenili katolícke gymnázium, ktoré v týchto priestoroch existovalo až do roku 1908.
Keď v roku 1913 kostol opustili študenti, kostol bol odsvätený a prestali sa v ňom konať boho-služby. Od tých čias mal rôzne využitie.