História školy SPŠ strojníckej na Fajnorovom nábreží siaha až do roku 1903. Škola bola pôvodne Odborná škola kovorobná, prvá svojho druhu v bratislavskom regióne. Začiatkom novembra 1904 sa Odborná škola kovo-robná presídlila do novej budovy na dunajskom nábreží, postavenej podľa plánu Júliusa Kolbenheyera.
Pre vlastné potreby školy bolo zariadené len prízemie a prvé poschodie s dvomi triedami, tromi dielňami, učebňou pre fyziku, kresliarňou a dvomi miestnosťami na zbierky. Druhé poschodie bolo vyhradené pre pravidelné verejné umelecké výstavy Bratislavského výtvarného spolku.
Už v roku 1920 sa začalo pomýšľať na vytvorenie nových, novej situácii primeraných materiálnych podmienok školy. V lete roku 1926 sa začalo s prístavbou. Prvé miestnosti v západnom krídle boli odovzdané do prevádzky začiatkom roku 1928, východné krídlo dokončili v lete 1928. V tom roku sa uskutočnili aj adaptácie v starej budove a pred Vianocami sa ukončili posledné stavebné práce.
V roku 1979, v snahe zachovať historickú hodnotu objektu, dochádza k čiastočnej oprave budovy školy, ktorá zahŕňala jej stavebnú údržbu. Keďže sa stav budovy neustále zhoršoval, začalo sa v roku 1986 s jej generálnou opravou. Tá zahŕňala kompletnú prestavbu dielenských priestorov. Jednotlivé dielne boli jedna od druhej oddelené priečkami, čím sa skvalitnila výučba v skupinách.